Příběh sovy a soví hra

Pro naše studenty a absolventy jsme připravili speciální edici sošek sov, které jsou tištěné na 3D tiskárnách

Proč sova? Jak sova vzniká? #sovadokapsy

Celoročními oslavami 100. výročí založení univerzity a fakulty nás provázela rodina sov, symbolů fakulty. Jednalo se o speciální edici sovích sošek tištěných na 3D tiskárnách, jejichž základní forma vycházela z podoby sovy na fakultní insignii. Následně jsme využili genetický algoritmus k tomu, abychom vytvořili více než 1 000 unikátních sov, sdílejících společnou DNA, symbolizujících jedinečnost a současně spřízněnost absolventů fakulty. Koncept byl společným dílem Martina Králíka a Jany Horákové.

Sovičky absolventky jsou svým základním výrazem podobné původní sově filozofce, která na fakultní insignii sedí uprostřed otevřené knihy. Každá z nich je jedinečná a současně spojená s ostatními sovami, stejně jako absolventi filozofické fakulty. Jednotlivé modely se v průběhu celého roku postupně vyvíjely – o vzhledu soviček rozhodovala aktivita jejich majitelů na sociálních sítích. Zjednodušený počítačový evoluční algoritmus, v němž jsou pod unikátním číslem každé sovy uloženy veškeré informace – od stavby jejího těla až po projevy existence ve virtuálním prostoru – pak zajišťoval technické řešení. Veřejnosti byly sovy poprvé představeny v průběhu XXII. reprezentačního plesu FF MU, absolventům i studentům byly poté k dispozici na všech fakultních akcích spojených s oslavami výročí.

Soví hra na Instagramu

#sovadokapsy na instagramu Pravidla hry

Jak sova vzniká?

Sovičky absolventky byly navrženy tak, aby svým základním výrazem připomínaly původní sovu filozofku, která na fakultní insignii sedí uprostřed otevřené knihy. Každá z nich je jedinečná, ale zároveň spřízněná s dalšími sovami – podobně jako absolventi filozofické fakulty. 

Více o sově do kapsy

Proč sova?

Sova je tradičně chápána jako symbol moudrosti a vzdělanosti. Zdobí fakultní insignii a v průběhu času se v různých podobách se objevovala v logu fakulty. Provází nás studiem od imatrikulace až k absolutoriu. Přečtěte si její příběh.

Symbolika sovy

Poděkování

Hmotu pro tisk sov věnovala firma Filamentum, které srdečně děkujeme!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info