Den absolventů

Vrcholem oslav se stalo dne 15. června 2019 setkání absolventů fakulty v prostorách FF MU, následované celouniverzitním festivalem MUNI 100, který se konal na brněnském výstavišti.

Fotogalerie Pamětní kniha Program

Fakultního programu v areálu na ulici Arna Nováka se zúčastnilo bezmála 2000 návštěvníků. Úvodem setkání zazněla světová premiéra dvou skladeb pro trombonové trio, zkomponovaných absolventy fakulty speciálně pro tuto příležitost: Claudio accerchiato dai banditi Miloše Štědroně a Něco jednoduchého třeba v B-dur (s jednou výjimkou) Ondřeje Kyase. Součástí programu bylo také představení publikací vydaných v ediční řadě MUNI ARTS 100. Kromě setkání se spolužáky a pedagogy měli návštěvníci možnost zhlédnout rekonstruovaný areál fakulty a navštívit své domovské ústavy a pracoviště. 

Na brněnském výstavišti pak v odpoledních a večerních hodinách proběhl festival MUNI 100, jehož stěžejní částí bylo předání malých bronzových medailí MU významným absolventům filozofické fakulty. 

Jednotlivé fakulty se na festivalu prezentovaly speciálně upravenými stánky. Filozofická fakulta svůj stánek stylizovala do podoby otevřené galerie, jejíž stěnu zdobila grafika sovy, tvořená tvářemi významných absolventů fakulty. Prostřednictvím tabletů se návštěvníci mohli seznámit s průběhem rekonstrukce areálu fakulty na ulici Arna Nováka či si prohlédnout publikace ediční řady MUNI ARTS 100. K nahlédnutí byly připraveny také krátké biogramy nových držitelů malých bronzových medailí MU a mikrokurzy, které popularizují výzkumnou činnost fakulty. Jedinečný zvukový zážitek zprostředkovala Fonografie fakulty, terénní nahrávka zvuků, jimiž jsou běžně obklopeni studenti a zaměstnanci fakulty. Tuto nahrávku připravil se svými studenty Filip Johánek. Součástí expozice byla i 3D tiskárna, na níž mohli návštěvníci sledovat, jak vznikají Sovy do kapsy. Pro nejmenší účastníky jsme přichystali speciální Soví omalovánku.

Fotogalerie

Miloš Štědroň: Claudio accerchiato dai banditi 

Poslechněte si světovou premiéru živého provedení skladby, kterou pro sté výročí založení složil absolvent fakulty prof. Miloš Štědroň.

Pamětní kniha

Prolistujte si vzkazy, které nám zanechali návštěvníci Dne absolventů.

Den absolventů v obrazech

Připomeňte si atmosféru setkání bývalých i současných studentů a pedagogů v prostorách filozofické fakulty. 

Více fotografií

Jak vypadal program Dne absolventů?

 • 9:00 hod., Arna Nováka 1, Brno

  Otevření areálu fakulty

  Dejte si ranní kávu nebo čaj a nalaďte se na slavnostní atmosféru.

 • 9:30 hod., nádvoří areálu fakulty

  Hudební zahájení

  Dvě skladby pro tři trombony (Ondřej Pivoda, Pavel Novotný, Pavel Vydra) zkomponovali speciálně pro setkání absolventů a sté výročí založení fakulty její absolventi. Ve spolupráci s Ústavem hudební vědy budou uvedeny hned dvě světové premiéry!

  Miloš Štědroň: Claudio accerchiato dai banditi

  Ondřej Kyas: Něco jednoduchého třeba v B-dur (s jednou výjimkou)

 • 9:45 hod., nádvoří areálu fakulty

  Přivítání absolventů a hostů

  Slavnostní zdravici pronesou současný děkan fakulty prof. PhDr. Milan Pol, CSc., a jeho předchůdci.

 • 10:00 hod., nádvoří areálu fakulty

  Představení ediční řady MUNI ARTS 100

  Šest knih z produkce jednotlivých kateder a ústavů představí jejich autoři a editoři.

  Fakultní publikaci, která se věnuje vybraným osobnostem z šesti generací v dějinách fakulty, uvede její hlavní autor Lukáš Fasora. Storytellingové vystoupení, realizované ve spolupráci s Katedrou divadelních studií, přiblíží jednu z nejvýraznějších osobností fakulty z období prvních let její existence.

 • 10:30–12:00 hod.

  Otevřené katedry, semináře a ústavy

  Přijďte společně se svými bývalými pedagogy zavzpomínat na léta strávená na fakultě a seznámit se s aktuální podobou jednotlivých pracovišť.

 • 10:30–12:00 hod., Ústřední knihovna FF MU

  Rande s knihovnou

  Porovnejte studijní prostředí a dostupnost materiálů pro současné studenty s dobou svého vlastního studia. U Červeného pultu můžete zakoupit publikace z ediční řady MUNI ARTS 100, prohlédnout si odborné časopisy a další publikace.

 • od 10:30 hod., vždy po 20 minutách, sraz u vrátnice fakulty

  Komentovaná prohlídka rekonstruovaného areálu

  Projděte si místa svého studia a srovnejte novou podobu fakultních budov se svými vzpomínkami. Zavedeme vás do zákoutí, do kterých se běžný návštěvník nedostane a možná objevíte i soví hnízdo.

 • 10:30–11:30 hod., Čítárna v přízemí budovy D

  Vernisáž výstavy „Až na cihlu! Rekonstrukce budov C a D“

  Vystavené fotografie Aleše Ležatky zachycují průběh přestavby části areálu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity na ulici Arna Nováka, jež byla ukončena v minulém roce. Úvodní slovo pronese prof. Josef Krob.

 • 11:00–14:00 hod., nádvoří areálu fakulty

  Hudba na nádvoří

  Cimbálová muzika Slanina, kterou vede absolvent hudební vědy Martin Kuchař, vznikla v roce 1997 s cílem interpretovat lidové písně a lidovou instrumentální hudbu moravského regionu v jejich tradiční podobě.

  DJ Romeo Green patří na brněnské scéně již k veteránům. Začínal v polovině devadesátých let v legendárním klubu Mescalito. Později svým DJským setem doplňoval nabídku živých hudebních vystoupení. V posledních letech se víc a víc přiklání k breakbeatu prolínajícímu se s oldschoolovou klasikou.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info